Просфора – це традиційний хліб, який використовується у православній літургії як освячений хліб.
Історія походження просфори пов’язана з давньою єврейською традицією принесення жертви Богу від першого зібрання врожаю. Згідно з цією традицією, перший зібраний хліб мав бути принесений як жертва Богу. Цей хліб був виготовлений з частини першого зібрання зерна, яке було обране і виключене з вживання для будь-яких інших потреб.
У християнському богослужінні просфора використовується як символ подяки Богу за дар життя та як нагадування про жертву Христа на хресті. Вона має круглу форму та прикрашена спеціальними символами та написами, які вказують на особливу мету і призначення просфори.
Традиція виготовлення просфори дуже стара і має свої корені від давньоримських часів. Вона була прийнята і збережена християнською церквою з початку християнської ери. Згідно з традицією, тільки духовний представник може приготувати просфору і освятити її для використання в богослужінні.
Сьогодні просфора є важливою частиною християнського богослужіння, а її виготовлення та освячення проводяться за традиційними канонами і ритуалами, щоб зберегти її особливу значимість та святість.